Czy zdajecie sobie sprawę, że zaraz mamy święta wielkanocne? I majówkę? Och, przecież muszę Was szybciutko zaopatrzyć w dobre lektury do czytania w te wolne dni! To co powiecie na literacką wycieczkę do Purity, małego miasteczka w stanie Maine, gdzie osiedliła się paczka emerytowanych szpiegów, by zaznać nieco spokoju? Ale wiadomo jak jest - szpieg to nie zawód, a styl życia, więc i w tej małej wiosce znajdują sobie sprawy, nad którymi warto popracować... Więcej o "Wybrzeżu szpiegów" i "Lecie tajemnic", które razem tworzą serię Klub Martini, poczytacie w recenzjach - tom pierwszy klik!, tom drugi klik!, a dzisiaj przychodzę do Was z okazję zdobycia całego cyklu na własność. I to przez 5 osób!
By wziąć udział w konkursie, odpowiedz na pytanie:
W ostatnich latach popularność zyskują książki, w których główną rolę gra paczka emerytów. Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje?
Swoją odpowiedź krótko uzasadnij.
Zgłoszenia możecie zamieszczać w dowolnej formie, ich ciekawiej, zabawniej – tym lepiej!
Konkurs organizuję na moich wszystkich profilach, więc swoje zgłoszenia można zamieszczać tutaj w komentarzu pod postem lub pod konkursowymi postami na FB i IG - zgłosić można się tylko raz!
- Konkurs trwa od 10 do 14 kwietnia, wyniki ogłoszę w tym poście, na FB i IG do 17 kwietnia.
- Z nadesłanych odpowiedzi wybiorę pięć, które moim zdaniem będą najciekawsze. Przy ich wyborze pod uwagę będę brała również aktywność uczestników na profilach Kryminału na talerzu.
- Wysyłka tylko na terenie Polski.
- Udzielając odpowiedzi na pytanie konkursowe uczestnik równocześnie oświadcza, że zapoznał się z regulaminem konkursu zamieszczonym na tej stronie – klik!
Zachęcam też do polubienia profilu wydawnictwa na IG (klik!) i FB oraz moich własnych (IG klik! FB klik!), a także do dołączenia do obserwatorów mojego bloga. Będzie mi też bardzo miło jeśli na swoich profilach udostępnicie informację o tym konkursie (możecie po prostu podać dalej mój post o konkursie, który zamieściłam na IG i FB) i zaprosicie do zabawy znajomych.
Serdecznie zachęcam do udziału i życzę wszystkich uczestnikom powodzenia!
Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!
18.04 aktualizacja - wyniki konkursu:
Tym razem odpowiedzi były przeróżne! Dotyczyły rynku wydawniczego i zapotrzebowania czytelników, zmiany spojrzenia na starość i uświadomienia, że to nie tylko łamanie w kościach i czekanie aż dzień się skończy. Cieszę się, że każdy z odpowiadających starał się myśleć inaczej niż reszta, a pakietem książek dzisiaj nagradzam:
Instagram:
1) just_to_books
Starsi ludzie mają inny obraz rzeczywistości. Choć nie wszyscy, to większość funkcjonuje wg tego, jak to było, gdy byli młodzi. Zwracają uwagę na inne rzeczy, czasem to co dla nas jest np mało istotne, oni uważają za bardzo ważny szczegół.
2) @black_red_witch
Dlaczego popularność zyskują książki, w których główną rolę gra paczka emerytów? Na rynku wydawniczym w większości historii bohaterowie stanowią młodzież i osoby dorosłe, a emeryci to rzadkość. Stanowią czasem tło i jako postacie drugo- lub nawet trzecioplanowe pojawiają się w danej opowieści. Z uwagi na to pisarze postanawiają dodać świeżości i nowoczesności pisanym historiom i stawiają na nową grupę wiekową postaci, które mogą coś nowego i interesuajcego wnieść do książki. Wraz z kolejnymi wydawanymi powieściami wzrasta zapotrzebowanie na zmiany i nowości, które będą w stanie zaciekawić czytelnika i zwabić nowych odbiorców po sięgnięcie po książki. Czytelnictwo się rozwija i każdy z nas lubi poeksperymentować z czytanymi książkami, a bohaterowie z grupy emerytów mogą nas miło zadziwić i może jeszcze czegoś nauczyć. Starsze postacie to zupełnie inne spojrzenie na daną sprawę, takie osoby mają większe doświadczenie, bo więcej w życiu przeżyły. Myślą w zupełnie innych kategoriach niż młodsze osoby i są w stanie zauważyć to, na co ktoś inny by nie zwrócił uwagi. Po powieści z takimi bohaterami często chętniej mogą sięgnąć starsze osoby, ponieważ będą mogły się z nimi w jakiś sposób utożsamić i porównać jak oni sami zachowaliby się w danej sytuacji.
Facebook:
3) Justyna Cyntler
Myślę, że przede wszystkim przez to że starsze osoby częściej sięgają po książki, odwiedzają biblioteki (tak jest w moim otoczeniu) no i fajnie się czyta opowieści o bohaterach - równolatkach. A i pisarze mają o czym pisać 😉 mogą się inspirować życiem tzw. Silver-ów.
4) Katarzyna Makuła
Myślę że dlatego bo emeryci mają za sobą już pracę masę obowiązków ich życie już tak nie pędzi a ich życiowe doświadczenie daje pole do popisu.
5) Lucyna Kmiecik
Myślę, że głównym powodem do tego, że czytelnicy coraz częściej sięgają po książki, w których to emeryci grają pierwsze skrzypce jest chęć zobaczenia "starości" w innym świetle. Poza tym tacy staruszkowie często wykraczają poza utarte schematy i udowadniają, że wiek emerytalny wcale nie musi oznaczać siedzenia w domu, lecz może być pełen przygód i emocjonujących wędrówek przez życie. Poza tym ludzi ciekawi i fascynuje to co wydaje się jeszcze tak odległe (w przypadku młodych czytelników), którzy tak jak osławiona Panna Marple nie siedziała z założonymi rękami w bujanym fotelu, lecz z niezwykłą energią i charyzmą rozwiązywała zagadki kryminalne.
Gratulacje!
Czekam na Wasze dane adresowe wraz z numerem telefonu dla kuriera.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za zgłoszenia i zachęcam do stałej aktywności, komentowania postów na moich profilach, jak i próbowania swoich sił w kolejnych konkursach!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz